28 stycznia (niedziela)
po pierwszym spektaklu
Wernisaż wystawy Leszka Żegalskiego PLANDEKI
Galeria Teatru Korez

Maestro Żegalski – urodzony w 1959 r. w Cieszynie. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, później przeniósł się na ASP w Krakowie, dyplom otrzymał w 1984 roku. Był uczniem Matejki, Duchampa i Jerzego Dudy-Gracza.

Był współzałożycielem „Tercetu Nadętego”. W latach osiemdziesiątych wraz z grupa ogłaszał prowokujące manifesty artystyczne a także wydawał czasopismo o sztuce „Bengal”.

Był wraz z „Tercetem” prekursorem użycia reklamy dla celów propagowania własnej sztuki np. w radiowej „Trójce” i w czasopismach o sztuce. W 1988 roku otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88”. W tym samym roku wyjeżdża do Niemiec i okres ten jest wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawienniczą. Jest członkiem Związku Malarzy Realistów- „Kuenstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart”- organizacji malarzy figuratywnych. Mieszkał w Belgii, Niemczech i w Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, plafonowe, fresk. Jest przedstawicielem nurtu w sztuce zwanego „neorealizmem egzystencjalnym”. Brał udział w ponad 350 wystawach w Europie, USA, Kanadzie, Japonii, w tym w najważniejszych wydarzeniach artystycznych m. in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel, corocznej wystawie malarstwa figuratywnego „Figuration Critique” w Grand Palais w Paryżu. Pracuje w Berlinie i w swoim pałacyku na Dolnym Śląsku.